Bazylika Mariacka, 1.09.2009 Msza św. w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej


Bazylika Mariacka, 01. 09. 2009 r.

Msza św. w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej

 

Wprowadzenie

 

Szanowni przedstawiciele

Władz Miasta i województwa,

Wojska i policji,

Organizacji kombatanckich,

Bracia i Siostry w Chrystusie,

 

1. Witam i pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Bazylice Mariackiej na uroczystej Eucharystii, sprawowanej w 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Przyprowadziła nas tutaj wciąż żywa pamięć o tamtych wydarzeniach. Pamięć, którą w nas, starszych, ukształtowało nade wszystko osobiste doświadczenie, a u młodszego pokolenia lekcje historii, publikacje, relacje świadków tamtych dni i wydarzeń.

 

2. W naszej narodowej pamięci na stałe zapisał się ogrom poniesionych strat, niemal całkowicie zniszczonych miast, utrata znacznej części polskich ziem. Nade wszystko zapisała się śmierć milionów naszych rodaków, polskich żołnierzy i cywili, ofiar działań wojennych, deportacji i obozów koncentracyjnych.

I zapisało się w naszej narodowej pamięci bolesne doświadczenie osamotnienia, a nawet zdrady. Pierwszego września zostaliśmy zaatakowani od Zachodu, a dwa tygodnie później - 17 września - od Wschodu. „Podpisane dawniej akty o nieagresji zostały złamane i przekreślone umową pomiędzy hitlerowską Rzeszą Niemiecką a Związkiem Radzieckim z dnia 23 sierpnia 1939 r." Trzeba o tym przypominać. Dawniej usiłowano przemilczać te wydarzenia, a dziś podejmuje się próby ich zafałszowania.

 

3. W naszej narodowej pamięci złotymi zgłoskami zapisała się „zdecydowana ... wola obrony Ojczyzny". Zapisał się „godny podziwu i wiecznej pamięci ... bezprzykładny zryw całego społeczeństwa, a zwłaszcza młodego pokolenia Polaków w obronie Ojczyzny i jej istotnych wartości".

 

Z Bazyliki Mariackiej nasze myśli i uczucia podążają na Westerplatte. Tam, gdzie zaczęła się druga wojna światowa, dziś spotykają się prezydenci i szefowie rządów w przymierzu dla pokoju.

Zebrani na tej Eucharystii, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przypominamy sobie w obliczu Boga jej tragiczne skutki, by uczcić pamięć zmarłych i prosić dla wszystkich ludzi dobrej woli o umocnienie na drogę budowania cywilizacji pokoju.

Uznając nasze słabości i grzechy, odnówmy i umocnijmy naszą jedność z Bogiem, która jest warunkiem naszej międzyludzkiej jedności...

 

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: