Consegna del riconoscimento „Cittadino Illustre della Città di Buenos Aires" Buenos Aires, 16 novembre 2009


Consegna del riconoscimento

„Cittadino Illustre della Città di Buenos Aires"

Buenos Aires, 16 novembre 2009

 

 

Panie Prezydencie...

Księże Kardynale...

Panie i Panowie!

 

1. Wysoko sobie cenię zaproszenie do odwiedzenia waszego kraju. Z tym większą wdzięcznością przyjmuję przyznany mi zaszczytny tytuł "Cittadino Illustre della Città di Buenos Aires". Tym razem jestem w stolicy Argentyny zaledwie od dwudziestu czterech godzin, a już czuję się jak u siebie w domu, wszak od dziś Buenos Aires jest również moim miastem. Będę się starał nie zawieść zaufania i nadal służyć sprawie, dzięki której otrzymuję to wysokie wyróżnienie. Tej sprawie na imię dobro człowieka i narodu. Tej sprawie na imię pokój, przyjaźń, współpraca i solidarność wielkiej rodziny ludzkiej. Miasto Buenos Aires i Argentyna stanowią niepowtarzalną cząstkę naszego trudnego, ale jednocześnie wspaniałego świata.

Miłość, piękno i dobro istniejące w świecie skłaniają nas do wdzięczności Wszechmocnemu za Jego dar. Ale w naszym świecie dostrzegamy również zło, egoizm i obojętność wobec losu drugiego człowieka, zwłaszcza ubogiego i bezbronnego. Wszelkiego formy niesprawiedliwości stają się dla nas wyzwaniem, by z pomocą Bożą angażować się w przywracanie na ziemi ładu, sprawiedliwości, a także godności człowiekowi upokorzonemu.

 

2. Takiego spojrzenia na sprawy człowieka uczyłem się przez wiele lat u boku metropolity krakowskiego, a następnie Papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła doświadczył w swoim życiu dwóch totalitaryzmów. Obydwa wymierzone były przeciw Bogu i człowiekowi. Obydwa odbierały wolność ludziom i narodom. Dlatego przyszły Papież był tak wrażliwy na sprawy ludzkie. Chciał nieść i niósł Kościołowi i światu orędzie wolności i pokoju, orędzie nadziei i miłosierdzia. To był jeden z głębokich motywów jego podróży apostolskich.

 

3. Jan Paweł II odwiedzał Argentynę w ważnych momentach jej historii. Sam w kilku słowach streścił sens swoich dwóch podróży apostolskich do Was podczas przemówienia powitalnego na lotnisku „Jorge Newbery", 6 kwietnia 1987 roku. Przypomnijmy te słowa: "Vine aquí por primera vez en junio de 1982, en momentos particularmente difíciles para vuestra nación, como mensajero de la paz de Cristo. Vuelvo ahora de nuevo en visita pastoral para seguir cumpliendo la misión, que el Señor me ha encomendado, de evangelizar y ser Maestro de la fe, ejerciendo a la vez, corno Sucesor de Pedro, el ministerio de confirmar a mis hermanos. Pido a Cristo Jesús que durante los días que tendré el gozo de vivir con vosotros, la semilla del Evangelio penetre más profundamente en todos los ambientes de esta noble y fecunda tierra argentina" (n. 1).

 

4. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć we wszystkich stu czterech zagranicznych podróżach apostolskich Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki temu mogłem dwukrotnie zobaczyć wasz piękny kraj. Mogłem doświadczyć wiary ludu argentyńskiego. Mogłem doświadczyć, jak bardzo ten lud miłuje pokój, jak bardzo łaknie i pragnie sprawiedliwości (por. Mt 5, 6).

Korzystam z dzisiejszej niecodziennej okazji, by pozdrowić serdecznie wszystkich mieszkańców Buenos Aires. Pozdrawiam Władze miasta. Jako honorowy obywatel tej wielkiej metropolii życzę wam, by pokój gościł w waszych sercach i rodzinach, we wspólnotach pracy, nauki, modlitwy, cierpienia i nadziei.

 

Jestem przekonany, że Jan Paweł II spogląda dzisiaj na nas z domu Ojca i że nam wszystkim błogosławi. Słudze Bożemu zawsze leżało na sercu dobro Argentyny. Jestem przekonany, że nadal oręduje w tej sprawie u tronu Najwyższego.

Muchas gracias!

 

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: