Kalwaria Zebrzydowska, 15 VIII 2008


Kalwaria Zebrzydowska, 15.08 2008 r.
Nieszpory, Pogrzeb NMP


Powitanie


Drodzy Pielgrzymi!

 

1. Jakże wymowna i wzruszająca jest pamięć Kościoła, czyli wspólnoty uczniów Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego! Co roku, podczas sierpniowych dni pochylamy się nad tajemnicą odejścia z tego świata Matki Jezusa i Matki Kościoła. Wierzymy głęboko, że po swojej śmierci została Ona z duszą i ciałem wzięta do nieba, by w królestwie swego Syna zająć należne Jej miejsce i roztaczać nad nami swoją macierzyńską opiekę.

 

2. Geniusz miejsca Kalwarii Zebrzydowskiej polega na tym, że nie poprzestajemy tutaj na osobistym, choć pobożnym wspominaniu tego wydarzenia. W Kalwarii gromadzimy się jako wspólnota, która niejako odtwarza i głęboko przeżywa to wszystko, co miało miejsce u schyłku życia Maryi na ziemi. My wszyscy w tym wydarzeniu uczestniczymy. Przeżywamy je głęboko i serdecznie jako coś, co dotyka najgłębszych pokładów naszego serca.

3. Pogrzeb Najświętszej Maryi Panny nie ma nic ze smutku i żałoby. Przeciwnie, ten pogrzeb cały przeniknięty jest nadzieją Wniebowzięcia, a więc największego tryumfu Maryi. Paradoksalnie więc pogrzeb Maryi to moment głębokiej, duchowej radości. To wstęp do wspaniałego wydarzenia.

4. W duchu tej nadziei i radości witam was wszystkich! Witam przede wszystkim naszego drogiego Gościa - Księdza Arcybiskupa Damiana Zimonia, Metropolitę Katowickiego, który przewodniczy naszej dzisiejszej uroczystości. Śląsk zawsze pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej. Śląsk zawsze pozostał wierny temu sanktuarium. Śląsk zawsze „trzymał" z Krakowem! Księże Arcybiskupie - Bóg zapłać za dzisiejszą posługę.


Witam wszystkich kapłanów. Witam Siostry zakonne i Braci zakonnych. Pozdrawiam Gospodarzy tego miejsca - Ojców i Braci Bernardynów. Witam was wszystkich - Pielgrzymów kalwaryjskich! Ten tytuł zobowiązuje! Być Pielgrzymem kalwaryjskim, to znaczy być blisko Jezusa umierającego na Kalwarii i być blisko Jego Matki stojącej pod krzyżem na Kalwarii. Być Pielgrzymem kalwaryjskim to znaczy należeć do Jezusa i Maryi - całym sobą, całym umysłem i sercem, całą duszą.
Bracia i Siostry, zjednoczmy się we wspólnej modlitwie!

 

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: