Noc Cracovia Sacra | ZAPOWIEDŹ

9. edycja Nocy Cracovia Sacra będzie wyjątkowa, bo potrwa kilka dni i to w czasie Światowych Dni Młodzieży. Turystów, pielgrzymów i krakowian organizatorzy zapraszają do krakowskich kościołów i klasztorów od 24 do 27 lipca.


Tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra odbywa się pod hasłem „Cracovia altera Roma". Kraków z powodzeniem można nazwać „drugim Rzymem" - w ścisłym centrum miasta znajduje się około 360 zabytkowych kościołów, w większości o dużym znaczeniu historycznym. Noc Cracovia Sacra w swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w Europie. W programie, oprócz licznych koncertów o tematyce sakralnej i wystaw, przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki.


Tegoroczna inauguracja Nocy Cracovia Sacra zaplanowana została na niedzielę, 24 lipca na godzinę 18:30 w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Koncert Inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 19:00. Najpiękniejsze arie sakralne świata, chorały i modlitwy zaśpiewają: Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Joseph oraz soliści: Nina Nowak i Rafał Gudyka.

 

Tego samego dnia organizatorzy zapraszają do Bazyliki Bożego Ciała, gdzie o 20:00 odbędzie się koncert „U źródeł chrześcijaństwa. Koncert dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski". Również w niedzielę zaplanowano pokaz „Papieski splendor" - będzie można zobaczyć medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X, dzieła jednego z najwybitniejszych artystów barokowych w Europie, włoskiego rzeźbiarza i architekta - Giovanniego Lorenza Berniniego. Medalion pochodzi z kolekcji prywatnej. Jest to pierwszy w Polsce pokaz dzieła tego artysty. Oddział Muzeum Narodowego przy Pl. Sikorskiego zaprasza także na zwiedzanie ekspozycji obejmującej osiem wieków malarstwa i rzeźby europejskiej, od XII do XX wieku (prezentacja m.in. obrazów Paola Veneziano, Lorenza Lotto i Pietera Brueghela).

 

Z kolei w poniedziałek (25 lipca) odbędzie się wyjątkowy koncert: „Dom na Skale/La Casa sulla Roccia - Agnieszka Chrzanowska & Marco Lo Russo". Teksty piosenek napisali: Agnieszka Chrzanowska, Włodzimierz Dulemba, Krzysztof Sikora, Kamil Śmiałkowski, Karol Wojtyła, Michał Zabłocki; muzyka: Agnieszka Chrzanowska, Vidas Švagždys; utwory instrumentalne: Ennio Morricone, Astor Piazzola; teksty prozą autorstwa Jana Pawła II oraz włoskiego pisarza i dziennikarza watykanisty Franco Bucarellego. Scenografią koncertu będą fotografie artystyczne Marcina Brzózki i fotografie z Archiwum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

W czasie czterech dni i nocy będzie można zwiedzić wiele ciekawych, na co dzień niedostępnych miejsc. Na zainteresowanych czekają nie lada atrakcje, jak m. in. zwiedzanie skarbca klasztornego w Bazylice Bożego Ciała, możliwość obejrzenia najcenniejszych eksponatów ze zbiorów oo. Dominikanów w Krakowie, możliwość zwiedzenia wystawy „Kolory Prawosławia", „Jerzego Nowosielskiego Ikonostas w Cerkwi Prawosławnej p. w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny" w Cerkwi przy ul. Szpitalnej i wiele, wiele innych.

 

Fra3.pl

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: