Otwarcie jedynej oficjalnej wystawy w ramach ŚDM

W krakowskim Muzeum Narodowym można od jutra oglądać wystawę arcydzieł o tematyce maryjnej. - Wystawa "Maria Mater Misericordiae" ("Maria Matka Miłosierdzia") przygotowana we współpracy z watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży jest oficjalną imprezą Światowych Dni Młodzieży - powiedział 23 czerwca prof. Andrzej Betlej, dyrektor MNK.


Zaprezentowano 90 obrazów, rzeźb i grafik, głównie ze zbiorów włoskich. Nigdy do tej pory nie były pokazywane w Krakowie.


- Odwiedzający wystawę mogą obejrzeć liczne przedstawienia Matki Boskiej w płaszczu opiekuńczym, Bogurodzicy karmiącej Dzieciątko, Matki Boskiej Czułej (Eleusy), Piety, czyli Marii Współodkupicielki, opłakującej Jezusa zdjętego z Krzyża, i Marii Orantki, modlącej się w intencji wszystkich ludzi. Eksponaty zostały wybrane w taki sposób, aby pokazać z jednej strony rożne adaptacje tych ujęć tematycznych, wynikające z czasu powstania dzieł oraz ich konkretnego przeznaczenia: obrazy ołtarzowe, obrazy i rzeźby do prywatnej dewocji, sztandary używane w trakcie procesji - dodał prof. Betlej.


Niezwykłe wrażenie robi namalowany na desce XIV-wieczny obraz Barnaby da Modena "Maria Matka Miłosierdzia". Malowidło zamówiło genueńskie bractwo miłosierdzia w podzięce za uchronienie Genui od zarazy morowej w 1372 r. Umieszczony w ołtarzu brackim w kościele Santa Maria dei Servi, obraz zasłynął licznymi cudami. Matka Boża rozpościera na nim swój płaszcz opiekuńczy nad tłumem genueńczyków. Na płaszczu Maryi łamią się wystrzeliwane przez aniołów gniewu strzały, symbolizujące morowe powietrze.


Namalowana na przełomie XV i XVI w. przez Balda De'Serofini "Matka Boża Wspomożycielka" gromi z kolei pałką diabła, który nie chce jej oddać dziecka zabranego wcześniej matce.


Niektóre dzieła mają ciekawą formę. Wizerunek Maryi pędzla Giorgia Vasariego namalowany jest na sztandarze brackim z Arezzo, obraz Rubensa "Wniebowzięcie Maryi" stał się z kolei wzorem dla XVII-wiecznego gobelinu flamandzkiego o wysokości 3 m.


Na wystawie można zobaczymy również cykl grafik Albrechta Dürera, rzeźbę Donatella, obrazy Andrea Mantegni, Barnaby da Modena Hansa Memlinga, Giotta di Bondone i Francisco Zurbarana.

 

Całość na GOŚĆ KRAKOWSKI

Hans Memling, Matka Boska karmiąca, 1480, olej na desce, Museum Van der Berg w Antwerpii

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: