Otwarcie Panteonu Narodowego, 27 IX 2012 r.


Otwarcie Panteonu Narodowego, 27.09.2012
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Szanowni Państwo,
Drodzy Księża!

1. Zgromadziliśmy się tutaj, by uroczyście otworzyć i poświęcić nowy Panteon Narodowy w królewskim Krakowie. Na jego lokalizację Kościół krakowski i parafia Wszystkich Świętych użycza Fundacji Panteon Narodowy krypt znajdujących się pod kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Archidiecezja krakowska wyraża radość z możliwości udziału w tym przedsięwzięciu o charakterze społecznym, które powstaje przy wsparciu Władz Miasta, Urzędu Marszałkowskiego i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
   
2. Otwierany dziś Panteon Narodowy będzie miejscem spoczynku wybitnych ludzi kultury. Będzie wyrazem naszej wdzięczności za ich duchowy wkład w życie naszej Ojczyzny i Kościoła.  Będzie świadectwem troski o utrwalenie pamięci o nich, a tym samym troski o pamięć narodu.


Podczas spotkania z katechetami, nauczycielami i uczniami we Włocławku 6 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że szkoła „ma kształcić i wychowywać. W podejmowaniu tego zadania – kontynuował Papież – nie wystarczy patrzeć tylko w wyimaginowaną przyszłość, ale trzeba ją już teraz jakoś tworzyć, trzeba mieć przed oczyma całą tradycję narodu, społeczeństwa, państwa”. W czasie tego samego spotkania bł. Jan Paweł II powiedział, „że narody, które tracą pamięć, schodzą do rzędu plemienia” (JP II, Włocławek 6.06.1991, n. 2).

 

Niech ten Panteon Narodowy służy wszystkim Polakom, którzy przez swoje życie i działalność będą wpisywać się złotymi zgłoskami w naszą historię. Niech będzie świadkiem pamięci i znakiem dla przyszłych pokoleń.

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: