Poświęcenie Krzyża Katyńskiego w Krakowie, 08 XI 2012


Poświęcenie Krzyża Katyńskiego w Krakowie

08.11.2012

 

 

Szanowni Przedstawiciele

Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej

oraz NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolski,

Szanowni Reprezentanci Władz naszego miasta i województwa,

Drodzy uczestnicy dzisiejszej uroczystości poświęcenia Krzyża Katyńskiego

 

1. Przed 22 laty u stóp Wawelu stanął Krzyż Katyński. Ufundował go Zarząd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” oraz Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie dla upamiętnienia tragicznego wydarzenia ludobójstwa, jakie rozegrało się na początku II wojny światowej w Katyniu, Miednoje i Charkowie, pochłaniając ponad 20 tysięcy ofiar polskich żołnierzy, policjantów i urzędników państwowych. Długo trwało kłamstwo katyńskie, aż w końcu przyszedł czas ujawnienia prawdy. Krzyż Katyński stał się świadkiem wierności prawdzie i trwania przy tych ideałach, za które zginęli polscy oficerowie i urzędnicy państwowi. Długo trzeba było czekać, aby Rosja w osobie prezydenta Borysa Jelcyna uznała smutną prawdę o Katyniu.

 

 

2. Na prostym dębowym krzyżu artyści z Suchej Beskidzkiej – Jerzy i Krzysztof Madoniowie – umieścili prosty napis: Katyń i daty 1940-1990, aby młode pokolenie nigdy nie zapomniało tych, którzy zginęli za naszą wolności. Pod wpływem działania słońca i deszczu, wiatru i mrozu Krzyż zmurszał, popękał i zaczął się przechylać, mimo prac konserwatorskich w roku 2000. Nie „zmurszała” jednak nasza pamięć o Katyniu. Pod tym Krzyżem w ciągu ostatnich lat nieustannie gromadzili się Krakowianie i goście z różnych stron Polski odwiedzający nasze miasto, by uczcić pamięć ofiar Katynia.

 

10 kwietnia 2010 roku, po katastrofie polskiego samolotu TU-154, wiozącego na uroczystości katyńskie polską delegację z prezydentem Lechem Kaczyńskim, koło Krzyża Katyńskiego zbierali się licznie mieszkańcy Krakowa. Zapalali znicze i składali kwiaty. Na nowo ożyła pamięć ofiar Katynia, która złączyła się z pamięcią o ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

 

3. Krzyż Katyński – Krzyż Narodowej Pamięci - po dziś dzień pozostaje symbolem wiernej pamięci i hołdu ofiarom katastrofy. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej oraz NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolski staje dziś nowy krzyż – modrzewiowy o wysokości 5,5 metra oraz 2,5 metra szerokości. Stary Krzyż katyński znajdzie godne miejsce na Wzgórzu Pamięci Narodowej w Morawicy przy kościele św. Bartłomieja.

 

Niech nowy Krzyż Katyński – Krzyż Narodowej Pamięci będzie świadkiem wierności Bogu i Ojczyźnie. Niech będzie też znakiem narodowej jedności i pojednania.

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: