Symbole ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej

20 maja w Archidiecezji Krakowskiej rozpocznie się peregrynacja Symboli ŚDM - Krzyża oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani - i potrwa aż do samych wydarzeń ŚDM.


Peregrynację Symboli ŚDM rozpocznie uroczysta inauguracja 20 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Symbole zostaną przywiezione przez młodzież z katedry greckokatolickiej w Przemyślu. Od godz. 16.30 młodzież podzieli się świadectwem doświadczeń i przeżyć czasu peregrynacji. Następnie przed sanktuarium odbędzie się przywitanie symboli wraz z krótkim obrzędem (podobnym do liturgii Wielkiego Piątku). Symbole zostaną wniesione do sanktuarium, gdzie o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta msza święta, podczas której homilię wygłosi ks. kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy świętej będzie możliwość uczczenia krzyża.


21 maja rano Symbole ŚDM odwiedzą kościoły dekanatu Borek Fałęcki a następnie zostaną przewiezione do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Symbole będą obecne podczas oficjalnych rekolekcji przed ŚDM „Dla nas i całego świata".


- W tym miesiącu spotkanie rekolekcji rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, by był czas na krótkie wprowadzenie, tak by o godzinie 16.30 symbole zostały wniesione do Bazyliki - mówi ks. Paweł Mielecki z Sekcji Pastoralnej KO ŚDM Kraków 2016.


W czasie peregrynacji symbole nawiedzą 45 dekanatów, około 200 kościołów i kaplic, 50 szkół, kilkanaście szpitali, a także więzienia i ośrodki poprawcze na terenie całej Archidiecezji. Będą także obecne w czasie koncertu ewangelizacyjnego na Rynku, który odbędzie się 25 maja. Młodzi z różnych środowisk poniosą je w czasie tradycyjnej procesji Bożego Ciała z Wawelu na krakowski rynek.


Dotrzeć do potrzebujących


Symbole towarzyszą młodym od 1983 r., kiedy ojciec święty Jan Paweł II podarował je młodzieży przy okazji inauguracji Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Od tego czasu Symbole ŚDM peregrynują po całym świecie.


- Symbole były obecne w wielu miejscach na całym świecie, co podkreśla powszechny charakter peregrynacji - wyjaśnia ks. Paweł Mielecki. - Teraz, te same symbole przyjeżdżają do nas. Na początek będą w takich znaczących miejscach jak Sanktuarium św. Jana Pawła II, a później odwiedzą nawet małe parafie, kościółki, wspólnoty, szkoły. Ważnym aspektem peregrynacji jest to, że Symbole dotrą również do takich miejsc, gdzie ludzie z obiektywnych powodów, nie mogą przyjść do kościoła aby się pomodlić, czyli do szpitali, więzień, poprawczaków czy domów starców - wyjaśnia ks. Paweł.

 

Integracja


Zgodnie z tradycją, diecezja gospodarzy wydarzeń ŚDM, jest ostatnim miejscem peregrynacji. Peregrynacja rozpoczęła się już w kwietniu 2014 r. Symbole odwiedziły kolejno wszystkie diecezje Polski, a także państwa: Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację oraz Czechy.


- Peregrynacja jest ważnym wydarzeniem, ponieważ przynosi owoce, zanim symbole pojawiają się w parafiach czy diecezjach. Wydarzenie to działa bardzo integrująco na środowisko. Potwierdza to świadectwo dziewczyny z Libiąża, która opowiedziała, że bardzo wcześnie zaplanowali przebieg peregrynacji w swojej diecezji, wszystkie szkoły w dekanacie się dogadały, dogadali się z władzami miasta, połączyli to wydarzenie z Dniami Libiąża, miasto pomogło finansowo w organizacji. Okazuje się, że taka mała rzecz, która mogłaby się wydać nieistotna, jednak bardzo mocno wpływa na środowisko tych ludzi. I o to również chodzi w ŚDM, by tak poruszyć ludzi, by odkryli siłę wiary i dobra - mówi ks. Mielecki.

 

Ostatnia szansa

 

Jak przekonuje ks. Paweł, peregrynacja symboli może stać się okazją do tego, aby zaangażować społeczność do włączenia się w pomoc przy organizacji ŚDM w parafiach.

- Może być to szansa na rozwianie wątpliwości w kwestii przyjmowania pielgrzymów, być może ktoś jeszcze znajdzie natchnienie, żeby się w ogóle włączyć w organizację. Jest jeszcze kilka dni maja, więc jest to okazja do tego, żeby zarejestrować się jako wolontariusz. Jeżeli do mojej malutkiej parafijki przyjechał krzyż, który objechał cały świat, to może to być impuls do tego, żeby się też przyłączyć, zapytać jeszcze w swoim Komitecie Parafialnym co mogę zrobić, jak pomóc. Krzyż „przychodzi" do naszych wspólnot, więc jesteśmy zaproszeni do tego, żeby odpowiedzieć i przyjść, żeby się wspólnie pomodlić, skorzystać duchowo. To jest taki pierwszy moment, kiedy możemy poczuć klimat zbilżającego się spotkania z Panem Jezusem i Ojcem Świętym - zachęca ks. Paweł.


Peregrynacja potrwa do 25 lipca. W czasie tygodnia wydarzeń centralnych ŚDM symbole będą dostępne dla pielgrzymów w namiocie Adoracji znajdującym się w Parku Jordana (obok krakowskich Błoń, między ulicami: Al. 3 Maja, Reymana i Reymonta). Będą także obecne przy wszystkich celebracjach na Błoniach i Campus Misericordie.

 

krakow2016.com

 

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: