Uroczystość Objawienia Pańskiego, 06.01.2013 Katedra Wawelska, życzenia


Uroczystość Objawienia Pańskiego, 06.01.2013

Katedra Wawelska, życzenia


 

Słowo przed błogosławieństwem

 

Drodzy Bracia i Siostry!

 

Już tradycyjnie wspólnoty parafialne Kościoła krakowskiego spotykają się na Wawelu w uroczystość Objawienia Pańskiego. Od kilku lat z Wawelu na Rynek Krakowski wyrusza „Orszak Trzech Króli” – nowa inicjatywa wiernych świeckich, którzy w ten sposób pragną zamanifestować swoją wiarę w Jezusa Chrystusa i wyznać ją przed światem. Zanim jednak wyruszymy w „Orszaku Trzech Króli”, pragnę skierować moje słowo do uczestników dzisiejszej Uroczystości.


Ks. Biskupowi Janowi, dziekanowi Kapituły Metropolitalnej, dziękuję za posługę słowa.


Dziękuję Księdzu kardynałowi Franciszkowi za to, że jest z nami w tym szczególnym dniu, kiedy razem z nim wspominamy rocznicę jego konsekracji biskupiej. Pragniemy mu złożyć życzenia obfitości darów Bożej Dzieciny - radości i pokoju w sercu, życzliwości i dobroci od ludzi, zdrowia i szczególnej opieki Matki Bożej Miłosierdzia.


Władzom Miasta życzę mądrości i światła, które prowadziło Mędrców ze Wschodu do Betlejem. Niech to światło, zwłaszcza w czasach kryzysu i chwilowych trudności, pozwoli widzieć szczególnie potrzeby tych najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych. Modlę się o to, aby nie było w naszym mieście bezdomnych i abyśmy byli nawzajem dla siebie solidarni. Życzę również, aby nasze miasto zachowało swój chrześcijański charakter.


Kraków – Miasto Miłosierdzia - jest miastem Jana Pawła II. Obok sanktuarium Bożego Miłosierdzia, wyrasta Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Działają już owocnie duszpasterstwo, Instytut Dialogu Międzykulturowego i Dom wolontariatu oraz inne inicjatywy. Mam nadzieję, że w czerwcu tego roku zostanie pobłogosławiony Kościół dedykowany bł. Janowi Pawłowi II, aby służyć wszystkim przybywającym do Krakowa po jego śladach.


Kapłanom naszej Archidiecezji życzę, aby w Roku Wiary na nowo odkryli dar wiary i dzielili się nim z wiernymi Archidiecezji. Dziękuję wszystkim kapłanom za zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji, szczególnie ewangelizacji Krakowa. Już niedługo Kraków będzie przeżywał nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. Modlę się o dobre przeżycie tego nawiedzenia w parafiach naszego miasta i we wspólnotach zakonnych.


Szczególne miejsce w Kościele krakowskim zajmuje Seminarium. Życzę mu, aby było miejscem dojrzewania do kapłaństwa i podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich w trosce o nowe powołania.


Ogromny wkład w życie religijne wnoszą siostry zakonne. Kieruję do nich serdeczne podziękowanie i równocześnie życzenie, aby im nie brakło zastępu dziewcząt, które chcą się poświęcić Bogu.

 

Papieskiemu Uniwersytetowi i wszystkim uczelniom Krakowa życzę, aby ich posługa prawdzie cieszyła się uznaniem władz i całego społeczeństwa.

 

Młodzieży życzę za Ojcem Świętym Janem Pawłem II, aby była dobrą nadzieją przyszłości. Nasze „jutro” zależy od „dziś” naszej młodzieży.

 

Wszystkim parafiom życzę, aby w tym roku wiary były wspólnotami, gdzie wiara jest przeżywana i przekazywana młodemu pokoleniu.

 

Moje życzenia pragnę wyrazić słowami Ojca Świętego Benedykta XVI, wypowiedzianymi pod koniec ubiegłego roku do pracowników Kurii Rzymskiej: „Modlimy się do Niego, [nowonarodzonego Syna Bożego], aby w drodze do Jego domu, czynił także nas coraz bardziej widzącymi, żebyśmy mogli mówić coraz lepiej i w coraz bardziej przekonujący sposób: «Znaleźliśmy tego, na którego czeka cały świat, Jezusa Chrystusa, prawdziwego Syna Bożego i prawdziwego człowieka»” (Wiadomości KAI, 52/1/2012, s. 23). W tym duchu serdecznie życzę wam wszystkim Bożego błogosławieństwa w Nowym Roku. Niech Najświętsza Maryja Panna czuwa nad nami, jak czuwała nad swoim Synem narodzonym w Betlejem.


Szczęść Boże!

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: