Wielka Sobota, życzenia na krakowskim rynku 7 IV 2012


Wielka Sobota, życzenia na krakowskim rynku

 

07. 04. 2012 r., godz. 13.00

 

 

 

Drodzy Krakowianie i Goście!

1. Dzień dzisiejszy – Wielka Sobota – jest czasem, kiedy Kościół celebruje liturgię światła, która przypomina nam o zwycięstwie dobra nad złem i miłości nad nienawiścią, życia nad śmiercią. Oczekując na wieczorną liturgię nawiedzamy grób Chrystusa, do którego został On złożony podczas liturgii Wielkiego Piątku. Przed południem w naszych kościołach i na placach poświęcamy pokarmy, które są znakiem nowego życia na naszych wielkanocnych stołach. Święcimy wodę i sól – na znak oczyszczenia i odnowienia życia, na znak wolności od grzechu. Poświęcamy również jajka, które symbolizują odradzające się życie. Błogosławimy baranka wielkanocnego, który przypomina nam Chrystusa, Baranka bez skazy. Poświęcamy także chleb i inne pokarmy, które podtrzymują nasze życie dziękując Bogu za Jego Syna Zmartwychwstałego, który jest źródłem nowego życia, wolnego od grzechu.

2. Święcąc pokarmy składamy sobie już dziś życzenia wielkanocne, dlatego ja też chciałbym teraz zwrócić się z najlepszymi życzeniami do wszystkich Krakowian i gości, którzy w tych dniach świątecznych odwiedzają nasze miasto.


Niech zmartwychwstały Chrystus, którego zapraszamy do naszych domów, będzie dla nas znakiem jedności i miłości, pokoju w sercu i pojednania z braćmi – w domu, w rodzinie, w pracy, na uniwersytecie i w szkole. Niech Zbawiciel, który przeszedł bramę śmierci dodaje otuchy i odwagi wszystkim, którzy przeżywają trudności życiowe. 


Moje życzenia - radosnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych - składam Panu Prezydentowi i Radzie Miasta. Pozdrawiam przedstawicieli władz i samorządu Województwa Małopolskiego oraz naszych Parlamentarzystów. Życzenia kieruję do ojców Opatów z Tyńca i Mogiły oraz do Księży reprezentujących duchowieństwo Krakowa.


Wszystkim mieszkańcom naszego grodu i gościom, którzy w tych świątecznych przebywają w naszym mieście, życzę, by doświadczyli wielkiej miłości Boga, który w swoim Synu wyrwał nas z niewoli grzechu. Niech ta wielkanocna radość towarzyszy wam w czasie waszego powrotu do domu.


W najbliższych miesiącach Kraków będzie gościł w ramach Mistrzostw Europy drużyny piłkarskie oraz sympatyków piłki nożnej. Starajmy się – zarówno Kościół od strony duszpasterskiej, jak też Miasto od strony organizacyjnej – godnie przyjąć gości okazując im naszą kulturę zakorzenioną w wielowiekowej tradycji. Ufam, że i przyjeżdżający docenią naszą gościnność.


W szczególny sposób obejmuję życzeniami nasze rodziny: rodziców i dzieci, którzy przynoszą koszyczki do poświęcenia. Życzę wam drodzy rodzice, aby te Święta Wielkanocne były dla was znakiem nadziei na przyszłość, że dobro zawsze zwycięża. Niech w waszych sercach będzie zawsze pokój i miłość, które tworzą klimat sprzyjający życiu. Dzieciom życzę, aby nigdy im nie zabrakło miłości ze strony najbliższych – rodziców i rodzeństwa, by mogły bezpiecznie się uczyć i odważnie wchodzić w życie dorosłe.


Niech Chrystus Zmartwychwstały, którego zapraszamy do naszych domów, będzie dla was znakiem zwycięstwa dobra nad nienawiścią i złem. Niech wyzwala pragnienie przemiany i nowego życia. Niech posyła dobrych ludzi, którzy pomogą dźwigać się ze słabości i odkrywać możliwość nowego życia.


Wszystkim razem i każdemu z osobna życzę pełni radości ze spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym. Tą radością dzielmy się z naszymi bliskimi w domu i w pracy. Radosnego Alleluja!

powrót

Msze święte

Wyszukiwarka tymczasowo nieaktywna


Partnerzy:
Mecenas: